تبلیغات متنی

آشنایی با انواع برج خنک‌ کننده

در حقیقت، امروز استفاده از برج خنک ‌کننده دما گستر در اکثر اماکن بزرگ و کوچک ازجمله کارخانه‌های کوچک و بزرگ و ساختمان‌های بزرگ مسکونی و تجاری به یکی از مهم‌ترین و مهم‌ترین دستگاه‌ها تبدیل‌شده است.

استفاده اصلی از برج خنک‌کننده برای خنک کردن آب و مایعات دیگر است، بنابراین این دستگاه در تهویه هوا و صنعت کاربرد گسترده‌ای دارد.

در حقیقت برج خنک ‌کننده نوع خاصی از مبدل‌های حرارتی است که در اثر آن تماس مستقیم هوا با استفاده از آن، گرمای آب به جو منتقل می‌شود. به‌طورکلی، اساس کار این دستگاه بر اساس اصول اساسی فرآیند تبخیر است. در این روش حجم زیادی از آب‌خنک می‌شود که مجدداً برای ورود به تجهیزات موردنظر استفاده شود.

به همین دلیل است که این برج امروزه در صنعت بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد، زیرا آب سرد موردنیاز صنعت پس از انجام مأموریت به برج خنک‌ کننده بازمی‌گردد و خنک می‌شود. ازجمله صنایعی که از برج‌های خنک‌کننده استفاده می‌شود نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها و غیره است.

در اکثر فرآیندهای صنعتی و تولید، گرمای تولیدشده توسط آب جذب می‌شود و باید به محیط بیرون تخلیه شود، این کار توسط برج خنک‌کننده انجام می‌شود، اما برج‌های خنک‌ کننده نیز در کاربرد محدودیت‌هایی دارند که مهم‌ترین آن‌ها محدودیت در کاهش دمای آب است.

اما فراموش نکنید که قطره گیر برج خنک ‌کننده نیز بسیار بخش مهمی هست که درواقع تله‌ای است جهت گیر انداختن قطره‌های آب مکش شده به سمت خروجی هوا در برج‌ خنک‌کننده که باعث دریافت شدن قطره‌های آب می‌شود که دما گستر این مورد را برای مشتریان خود ارائه می‌دهد.

به‌علاوه یک برج خنک‌کننده ایدئال مانند دما گستر در بهترین شرایط می‌تواند دمای آب را تا حداکثر 3 و بالاتر از دمای محیط مرطوب کاهش دهد. به‌عنوان‌مثال، اگر دمای آب ورودی یک برج خنک‌کننده سردکن 32 و C و درجه حرارت مرطوب 24، درجه سانتی‌گراد باشد، برج درنهایت می‌تواند دمای آب را تا 27 درجه سانتی‌گراد بالا ببرد.

همان‌طور که اشاره کردیم، این دستگاه برای خنک‌کننده آب و مایعات دیگر است، اما معمولاً میزان مصرف آب در این دستگاه‌ها بیشتر است. دلیل این امر این است که قدرت خنک‌کننده آب برابر با سایر مایعات در حجم برابر است.

 

انواع برج خنک ‌کننده

  • برج خنک ‌کننده مدارباز (مرطوب)
  • برج خنک‌ کننده مداربسته خشک
  • برج خنک‌ کننده هیبریدی (ترکیبی)
  • برج خنک‌ کننده جریان مخالف یا شمارگر فرو
  • برج خنک‌ کننده جریان متقاطع یا کراس فرو
  • برج خنک‌ کننده سردکن
  • برج خنک‌ کننده فایبرگلاس
  • برج خنک‌ کننده جریان مخالف و …

یکی دیگر از مزایای برج خنک‌ کننده مصرف انرژی بسیار کمی و نگهداری بسیار آسان است که نمانام‌های محبوبی مانند دما گستر این خدمات را ارائه می‌دهند.

مرحله نگهداری برج خنک‌کننده (برج خنک‌کننده) مهم‌ترین مرحله پس از نصب است که در صورت انجام صحیح، اثرات بسیار مفیدی خواهد داشت. نگهداری و محافظت از برج باعث افزایش طول عمر قطعات داخلی و خارجی می‌شود.

اگر اصول نگهداری برج خنک‌کننده رعایت نشود، مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت پس نکات نگهداری از آن را به‌صورت اصولی رعایت کنید.

بیشتر ساختمان‌ها و برج‌های بزرگ، دفاتر، بانک‌ها و مراکز خرید دارای سیستم تهویه مطبوع مرکزی (HVAC) هستند. در سیستم های خنک کننده مرکزی، از خنک کننده های فشرده سازی یا جذب برای خنک کردن هوای داخلی استفاده می‌‎شود.

گرمای جذب شده از محل ساختمان توسط چیلر ، دمای این دستگاه تبرید را افزایش می دهد. برج خنک کننده برای تنظیم دمای چیلر در این استفاده به عنوان برج خنک کننده چیلر استفاده می شود. برج خنک کننده آب سرد را تولید می کند و آن را به سمت کندانسور هدایت می کند و دمای تجهیزات را متعادل می کند.

لازم به ذکر است فقط چیلرهایی که دارای کندانسور آبی هستند از برج خنک کننده در مدار کندانسور خود استفاده می کنند. امروزه بیشتر چیلرهای فشرده سازی و کلیه چیلرهای جذب دارای کندانسور آبی هستند.

نتیجه‌گیری:

لازم به ذکر است که این نوع برج‌های خنک‌کننده برای ساخت‌وساز و نگهداری و همچنین کنترل سیستم به هزینه‌های بالایی احتیاج دارند اما روش مناسبی است تا کار شمارا آسوده کند. حتی یکی از خدمات سایت dama-gostar.ir نیز ارائه همین موارد گفته‌شده هست که می‌توانید به صفحه اصلی این سایت برای کسب اطلاعات تخصصی‌تر مراجعه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + هشت =

دکمه بازگشت به بالا