تبلیغات متنی

آشنایی با انواع ورق های فولادی

C:\Users\electron\Documents\822651078717576-1529992935-min.jpg

زمانی که برای اولین بار آهن توسط بشر کشف شد، هیچ‌کس گمانش را نمی‌کرد که روزی آهن بتواند تمامی ارکان مختلف زندگی مدرن انسان را تصاحب کند. فولاد که آلیاژی از آهن است، امروزه در ساخت بسیاری از وسایل اطراف ما به کار می‌رود، طوری که حتی تصور حذف آن برای لحظه‌ای می‌تواند ما را به‌یک‌باره به دوران قبل از تاریخ ببرد!

انواع ورق فولادی که در اندازه‌ها و ضخامت‌های مختلف تولید می‌شوند، امروزه در صنایع مختلف کاربرد دارند این ورق‌ها بر اساس استاندارد سه کشور آلمان (استاندارد DIN)، آمریکا (استاندارد (ASTM و روسیه (استاندارد گوس روسیه) تولید و بازار مصرف عرضه می‌شود. در این مقاله کوتاه قصد داریم درباره انواع ورق فولادی و انواع ضخامت ورق‌های فولادی مطالبی را بیان کنیم تا بیشتر آن را بشناسیم.

ورق فلزی چیست؟

C:\Users\electron\Documents\ورق-فولادی-با-نورد-سرد2.jpg

انواع ورق فولادی یا شیت فولادی به دو صورت نورد گرم و نورد سرد تولید می‌گردد که محصولات متنوعی از آن به دست می‌آید و در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. ورق‌های فلزی در صنایع مختلف خودروسازی، پزشکی، ساختمان‌سازی، هواپیمایی، نظامی و غیره کاربرد دارند و برخلاف نامش که تداعی‌کننده سبکی ورق است، بسیار سنگین و حجیم و بزرگ هستند.

موارد استفاده از ورق‌های فلزی به شرح زیر است:

ورق سیاه: با کمک روش نورد گرم این ورق به دست می‌آید و ورق سیاه نامیده می‌شود که در صنایعی چون خودروسازی، ساختمان‌سازی، لوله‌سازی و غیره به کار می‌رود و البته استاندارد مطرح در ورق سیاه استاندارد ST37 است.

ورق رنگی: پایه این ورق‌ها ورق گالوانیزه است که طی فرآیند کوره یک لایه رنگ بر ورق گالوانیزه ایجاد می‌شود. البته بیشترین رنگ‌هایی که در این نوع ورق کاربرد دارند، رنگ سفید، آبی، لیمویی، قرمز، قهوه‌ای، بنفش و نارنجی است که یک لانه رنگی بر ورق قرار می‌گیرد.

ورق کرکره‌ای: همان‌طور که از نامش پیداست این ورق کاملاً موجدار است و البته ضخامت زیادی نیز ندارد و بیشتر در اماکن حساس و ساخت سطوح شیب‌دار مثل شیروانی ساختمان‌ها استفاده و کاربرد دارد.

C:\Users\electron\Documents\photo_2019-04-29_14-05-44.jpg

ورق فلزی استیل: فلز آهن با دو درصد کربن در ساخت ورق استیل استفاده می‌شود و این ورق همان‌طور که از نام استیل پیداست، درخشندگی، صافی و براقی دارد و موارد کاربرد گسترده‌ای هم برایش متصور است.

علاوه بر ورق‌های نامبرده شده ورق گالوانیزه و ورق تین پلیت نیز وجود دارد که ورق تین پلیت در صنایع غذایی و تولید قوطی مواد غذایی به کار می‌رود و ورق گالوانیزه نیز با یک لایه فلز روی پوشیده می‌شود.

انواع ورق فولادی بر حسب ضخامت

همان‌طور که گفتیم انواع ورق فولادی در ضخامت‌های متنوعی تولید می‌شوند. هرکدام نیز در صنعت خاصی کاربرد دارد. اما در یک دسته‌بندی کلی ورق‌های فولادی بر اساس ضخامت به سه دسته کلی قابل‌تقسیم هستند:

  1. ورق کم ضخامت (نازک): این نوع ورق فولادی ضخامتی بین 0.18 تا ۲.۷۵ میلی‌متر دارد. درباره مشخصات این نوع ورق می‌توان به نقطه ذوب آن اشاره کرد که ۱۴۰۰ درجه سلسیوس است. از ورق نازک فولادی که تحت نورد سرد تولید آن صورت می‌گیرد، در ساخت لوله‌های تأسیساتی و صنعتی استفاده می‌شود. به‌این‌علت این ورق‌ها در ساخت قطعاتی که نیازمند کششی کم و عمیق هستند به کار می‌رود.
  2. ورق متوسط فولادی: این نوع ورق ضخامت بین ۳ تا ۴.۷۵ میلی‌متر دارد و نقطه ذوب آن مانند ورق نازک 1400 درجه سلسیوس است. از ورق متوسط فولادی در ساخت مخازن و لوله‌های جدار ضخیم به میزان زیادی استفاده می‌شود.
  3. ورق ضخیم: ورق ضخیم فولادی ضخامتی از ۵ میلی‌متر به بالا دارد و نقطه ذوب ورق ضخیم نیز 1400 درجه سلسیوس است. اما از این نوع ورق در تولید قالب‌ها و ساخت مخازن ذخیره استفاده می‌شود.

البته می‌توان انواع ورق فولادی را بر اساس ضخامت در یک تقسیم‌بندی دیگر نیز جای داد که به این صورت می‌باشد:

(A ضخامت ورق فولادی بر اساس نورم آلمان ((DIN: می‌توان گفت تقسیم‌بندی‌های قبلی که ذکر کردیم درواقع بر اساس تقسیم نورم آلمان است و همه آن تقسیم زیرمجموعه تقسیم‌بندی نورم المان است.

(B ضخامت ورق فولادی بر اساس نورم فرانسه :(NF) در این تقسیم‌بندی ضخامت ورق‌های فولادی به سه دسته نازک، متوسط و ضخیم تقسیم می‌شود که تفاوت هرکدام نیز بر اساس میزان ضخامت آن‌ها است. در ورق نازک ضخامت ورق فولادی بسیار کم و در عددی کمتر از ۲ میلی‌متر است./ اما در ورق متوسط ضخامت ورق فولادی عددی بین ۲ تا ۵ میلی‌متر می‌باشد. ولی در ورق ضخیم، ورق فولادی ضخامتی بیش از ۵ میلی‌متر دارد.

کلام آخر اینکه می‌توان به‌جرات گفت، انواع و کاربرد ورق فولادی از ضخامت‌های بسیار کم و ناچیز تا ضخامت‌های زیاد در تمامی اطراف ما قابل‌مشاهده است. فقط کافی است کمی به اطراف خود دقت کنید تا حضور مهم آنها را در چرخه تکنولوژی روزمره زندگی لمس کنید. از ظروف فلزی آشپزخانه، قطعات فلزی اجاق‌گاز، یخچال، مایکروفر، گوشی موبایل، کامپیوتر، درب آسانسور، کرکره مغازه‌ها تا اجسام فلزی بزرگ‌تر مانند خودروهای سواری، کامیون‌ها، هواپیما و… در ساختار همه این‌ها از ورق‌های فولادی باضخامت‌های مختلف استفاده شده است که نشان از اهمیت بالای آن‌ها در بخش‌های مختلف زندگی ما دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 8 =

دکمه بازگشت به بالا