اجتماعی

آیا هر تهدیدی جرم محسوب می‌شود؟

آیا هر تهدیدی جرم محسوب می‌شود؟

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی مجله خبری ایرناج، تهدید شخص باید واضح باشد، یعنی تهدید کننده به وضوح تهدید شونده را به قتل، ضررهای مادی، معنوی، شرفی و افشای سر خود و یا بستگانش تهدید کند، به نحوی که قاضی از الفاظ به کار رفته یا حرکات انجام شده بتواند تهدید انجام شده را به راحتی احساس کند.

شرایط تهدید چیست؟ 

برای تحقق جرم تهدید شرایطی باید وجود داشته باشد اول آن که تهدید کننده قادر به انجام باشد و سپس با توجه به وضعیت تهدید شونده احتمال وقوع آن باشد.

همچنین تهدید امری نسبی است که با توجه به وضعیت تهدید شونده و تهدید کننده مورد قضاوت قرار می‌گیرد و ملاک تشخیص آن عرفی است.

مجازات جرم تهدید چیست؟ 

هر کسی با جبر و قهر یا با اکراه و تهدید دیگری را ملزم به دادن نوشته یا سند یا امضاء و یا مهر کند و یا سند و نوشته‌ای که متعلق به او یا سپرده به او است را از وی بگیرد به حبس از ۳ ماه تا ۲ سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضرر‌های نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از ۲ ماه تا ۲ سال محکوم خواهد شد.

از دست ندید!  جان باختن کارگری بر اثر ریزش چاه در محله دزاشیب

بیشتر بخوانید


منبع: yjc.ir

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 20 =

دکمه بازگشت به بالا