فضای مجازی

با راه‌اندازی فناوری 5G، ایران جزو معدود کشورهای دارای این فناوری قرار گرفت

راه اندازی فناوری 5G، ایران را جزو معدود کشور‌های دارای این فناوری قرار داد

به گزارش حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی مجله خبری ایرناج، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به راه اندازی پیلوت نسل پنجم شبکه سیار در ایران تاکید که 5G می‌تواند فرصت استثنایی و بی‌نظیری برای اقتصاد دیجیتال ایران فراهم کند.

متن کامل یادداشت محمد جواد آذری جهرمی که امروز در صفحه نخست روزنامه ایران منتشر شده است به این شرح است: بار‌ها مطالبی در خصوص اهمیت اقتصاد دیجیتال و لزوم سرمایه‌گذاری در آن را احتمالاً خوانده‌اید و بنده هم قصد بیان مجدد آن‌ها را ندارم، چون بر کسی پوشیده نیست که آینده اقتصاد دنیا، اقتصاد دیجیتال است و برای کشوری با مختصات سیاسی و اقتصادی ایران، این‌ یک فرصت استثنایی است. اکنون باافتخار اعلام می‌کنم که موفق شدیم با تلاش‌های جوانان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اولین شبکه نسل پنجم شبکه سیار را در ایران راه‌اندازی کنیم. با این اقدام، ایران جزو معدود کشور‌های دارای این فناوری قرار گرفت.

موقعیت مکانی اولین پایلوت اینترنت 5G

اولین پایلوت به دلیل پژوهشی بودن و به‌پاس احترام به دانشگاهیان، در مرکز تحقیقات وزارت ارتباطات راه‌اندازی شد و محدوده‌  دانشگاه تهران را پوشش می‌دهد. ممکن است برخی انتقاد کنند که تنها گوشی‌هایی که با قیمت بالای ارز خریداری می‌شوند و گران‌قیمت هستند امکان دسترسی به 5G را فراهم می‌کنند و این اقدام نوآورانه وزارت ارتباطات لاکچری است! یا برای عموم مردم عزیز خیلی ملموس نباشد، اما بگذارید خاطره‌ای را دراین‌باره نقل کنم تا اینرسی همیشگی برخی در برابر رشد فناوری را باهم مرور کنیم: آبان ۹۳، وقتی اولین شبکه نسل چهارم در مشهد راه‌اندازی شد، واکنش‌های بسیاری مشابه الان ایجاد شد که گوشی‌های گران‌قیمت تنها از 4G پشتیبانی می‌کنند، سیم‌کارت‌ها باید تعویض شوند و موقعی که هنوز 3G در کشور به‌طور کامل توسعه‌ نیافته است چرا سراغ نسل‌های بالاتر می‌روید؟ اما باگذشت سال‌ها بسیاری از همان دوستان منتقد می‌گویند چرا سرعت بالاتری فراهم نمی‌کنید و برای شهر ما هم باید 4G راه‌اندازی کنید!

از دست ندید!  اتفاقی زیبا در ایستگاه راه آهن تهران

مقاومت بعضی افراد در برابر رشد فناوری و نوآوری

مقاومت در برابر رشد فناوری و نوآوری همواره وجود داشته است: از زمان سقراط و جام شوکران او گالیله و فشار‌هایی که بر وی به خاطر نظریه گردش زمین به دور خورشید آوردند تا قرن‌های معاصر که در برابر رشد فناوری و ارتباطات مقاومت‌هایی می‌شود؛ اما پس از مدتی که رشد اقتصادی و اجتماعی بر پایه نوآوری و فناوری‌های نوین شکل می‌گیرد چاره‌ای جز همراهی با فناوری و استفاده حداکثری از منافع آن و جذب حواشی مضر آن باقی نمی‌ماند.

در سال‌های اخیر، رشد و فراگیری بسیاری از استارتاپ‌ها و کسب‌وکار‌ها بر پایه زیرساخت‌ها و دسترسی به ارتباطات و شبکه ملی اطلاعات بوده است. اگر 3G و 4G را در ایران راه‌اندازی نمی‌کردیم، امروزه هیچ تاکسی اینترنتی یا فروشگاه اینترنتی در ایران نداشتیم که مردم بتوانند به‌راحتی و با چند کلیک امور شهروندی خود را انجام دهند. این ظرفیت منجر به شکوفایی استعداد‌ها و فراهم شدن بستری برای کارآفرینی و اشتغال بسیاری از جوانان شد به‌طوری‌که صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات جزو معدود حوزه‌هایی بود که رشد اقتصادی مثبت در سال گذشته داشتند، درحالی‌که رشد اقتصادی کشور منفی بود و بسیاری از صنایع سنتی رشد اقتصادی منفی را تجربه کرده‌اند.

امروزه بیش از ۸۰ درصد روستا‌ها به لطف طرح USO، به اینترنت پرسرعت 3G و 4G دسترسی دارند و خدمات بسیاری از دولت الکترونیک همچون آموزش الکترونیک و سلامت الکترونیک در مناطق روستایی قابل‌ ارائه است. اگر این توسعه ارتباطات صورت نمی‌گرفت، در ایام شیوع کرونا امکان تأمین نیاز‌های عمومی مردم همچون خرید اینترنتی و … فراهم نبود.

از دست ندید!  دولت از همه کارشناسان اقتصادی جامعه کمک بگیرد

حال 5G که نسبت به نسل‌های قبل سرعت بسیار بالاتر، نرخ نفوذ و پوشش کارآمدتر و هزینه‌های مقرون به‌صرفه‌تری دارد، می‌تواند بستری برای فناوری‌های پیشرفته‌ای همچون اینترنت اشیاء (IOT) باشد و فرصت استثنایی و بی‌نظیری برای اقتصاد دیجیتال ایران فراهم کند. نسل پنجم ارتباطات سیار تا چند سال آینده در ایران به‌صورت کامل و فراگیر راه‌اندازی خواهد شد و امروز ما آن را بنا نهادیم، همان‌طور که گذشتگان برای ما تلفن همراه و 3G و 4G را به یادگار گذاشته‌اند و ما آن‌ها را تکمیل کرده‌ایم. امیدوارم آیندگان هم باقدرت بتوانند این راه را ادامه دهند.


بیشتر بخوانید

صفر تا صد فناوری 5G؛ کاربرد اصلی اینترنت سریع نسل پنجم چیست؟


منبع: yjc.ir

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

دکمه بازگشت به بالا