سیاسی

در دوره آقای روحانی، سیاست خارجی حرف اول را در کشور می‌زد

در دوره آقای روحانی سیاست خارجی حرف اول را در کشور می‌زدعلی صوفی وزیر تعاون دولت اصلاحات در گفت‌و‌گو با خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی مجله خبری ایرناج، با اشاره به احتمال نامزدی محمدجواد ظریف در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به عنوان نامزد اصلاح طلبان گفت: در ابتدا باید این نکته را در نظر گرفت که انتخاب نامزد تابع چند مورد است؛ اول اینکه گزینه‌ای که برای یک جریان انتخاب می‌شود تا چه حد تایید صلاحیتش در شورای نگهبان محتمل است؟

او ادامه داد: نکته دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که ما ببینیم راهبرد انتخاباتی جریان اصلاحات چیست؛ اگر راهبرد جریان اصلاحات در انتخابات آتی ریاست جمهوری همان راهبرد انتخاباتی سال ۹۸ آنها باشد به این معناست که رویکردشان در انتخابات کاملا متفاوت با سال‌های ۹۲ تا سال ۹۶ خواهد بود و دیگر از اصول اصلاح طلبی عدول نکرده و گزینه ای را وارد عرصه رقابت خواهند کرد که تماما متعلق به این جریان باشد.

صوفی افزود: علاوه بر این موارد باید میزان رای آوری این نامزد و وجه اجتماعی او را نیز در نظر گرفت ؛ همچنین باید دید که کارآمدی او در سرنوشت کشور تا چه حد است که این امر وابسته به تجربه اجرایی اوست و اینکه حضور او در کارزار انتخابات و عرصه ریاست جمهوری برای مردم قابل پذیرش باشد.

دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات بیان کرد: در کنار تمامی این موارد باید برنامه محور بودن او را نیز مدنظر قرار دارد و دید که برنامه او برای بهبود وضعیت معیشت مردم و خروج از بحران‌های اقتصادی کشور چیست.

او خاطرنشان کرد: با توجه به این موارد این موضوع که گزینه نهایی چه کسی باشد در درجه دوم اهمیت قرار گرفته و بستگی به این دارد که این فرد در کدام یک از این شاخص‌ها امتیاز بیشتری داشته باشد؛ بنابراین از الان روی هیچ کدام از این نامزد‌ها نمی‌شود متمرکز شد و با قطعیت صحبت کرد.

از دست ندید!  مجوزی برای زائران اربعین از سوی عراق صادر نشده است/ هرگونه حرکت به سمت مرز‌های عراق ممنوع است

صوفی همچنین با اشاره به احتمال حضور سعید جلیلی و محمد جواد ظریف در این انتخابات درباره این موضوع که این انتخابات عرصه رقابت بین دو تن از مردان سیاست خارجی باشد،  خاطر نشان کرد: این موضوع درست است؛ ببینید در دوره آقای روحانی سیاست خارجی در کشور ما حرف اول را می‌زد ، مذاکرات هسته‌ای در حال انجام بود و ما هر روز شاهد افت و خیزهایی در این زمینه بودیم و در نهایت مسائل داخلی ما به سیاست خارجی ما وابسته شد.

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: با این وجود بعید می‌دانم که در دور بعدی انتخابات هم این موضوع حرف اول را بزند، چرا که مسئله سیاست خارجی راهبرد کل نظام است و دولت نمی‌تواند تاثیر چندانی بر آن داشته باشد و مسائل داخلی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

منبع: yjc.ir

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

دکمه بازگشت به بالا