علمی

در روزهای کرونایی باید یک برنامه غذایی مناسب تنظیم شود

مریم زارعی مدیر برنامه‌های تغذیه نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی مجله خبری ایرناج، اظهار کرد: در مواقع شیوع بیماری‌های نوپدید از جمله بیماری کرونا احساس اضطراب، غم، استرس و ترس طبیعی است. تنظیم برنامه غذایی مناسب و منظم به مدیریت برخی از این استرس‌ها کمک می‌کند و باید در چنین شرایطی تعداد و زمان وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها تنظیم شود.

او ادامه داد: تنظیم برنامه غذایی مناسب در دوران شیوع بیماری کرونامی‌تواند کمک به کنترل گرسنگی و تامین مواد مغذی کرده و از هدر رفتن غذا و مواد غذایی جلوگیری کند. بعضی از افراد که در قرنطینه طولانی مدت به سر می‌برند ممکن است استرس شدت غذا خوردن را افزایش دهد. علاوه بر آن، ماندن در خانه برای مدت طولانی می‌تواند موجب هجوم افراد به سمت تنقلات بی ارزش شود. مراقبت در هنگام خوردن غذا و کنترل آن کمک به تعادل در مصرف و دریافت متعادل انرژی می‌کند.

زارعی با اشاره به اصلاح رفتار‌های غذایی در کودکان و نوجوانان افزود: برخی از رفتار‌های غذایی و شیوه‌های تغذیه‌ای کودک یا نوجوان مانند اجبار به مصرف مواد غذایی موجب کاهش یا افزایش دریافت برخی مواد غذایی و در نهایت کاهش یا افزایش وزن کودک یا نوجوان می‌شود.

مدیر برنامه‌های تغذیه نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت بیان کرد: افراد باید در ساعت معین غذا یا میان وعده خورده و وعده‌های غذایی را به ۵ تا ۶ وعده کوچک و منظم تقسیم کنند.

او بیان کرد: توصیه می‌شود در هنگام راه رفتن و یا ایستاده غذا خورده نشود؛ زیرا در این حالت کودک یا نوجوان از میزان و مقدار غذایی که خورده است آگاه نمی‌شود. کودکان یا نوجوانان باید سر سفره یا میز ناهارخوری نشسته و غذا یا میان وعده را مصرف کنند.

از دست ندید!  آخرین وضعیت از روند استخدام اعضای هیئت علمی

زارعی ادامه داد:کودکان در هنگام غذا خوردن نباید از تلفن همراه یا تلویزیون استفاده کنند؛ زیرا باعث حواس پرتی در هنگام غذا خوردن می‌شود. همچنین هنگامی که کودک یا نوجوان بهانه گیر و ناراحت می‌شود، نباید به منظور دلداری به او غذا یا نوشیدنی داد.

او بیان کرد: والدین باید مطمئن شوند که کودک یا نوجوان مواد غذایی مناسب و به اندازه مصرف می‌کنند. همچنین باید فرزند خود را تشویق به امتحان غذا‌های جدید کنند.


بیشتر بخوانید


او در پایان گفت: خود والدین باید غذا‌های سالم و مفید را، حتی اگر مورد علاقه آن‌ها نیست، مصرف کنند تا کودک یا نوجوان تشویق به خوردن غذا‌های متنوع شود.

 

منبع: yjc.ir

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + هجده =

دکمه بازگشت به بالا