اجتماعی

شرایط پرورش گل زینتی وریزیا

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی مجله خبری ایرناج، گل وریزیا؛ گیاه زینتی و دارای ۱۹۰ گونه است و به طور کلی گونه‌هایی که دارای گل‌های زرد هستند، در روز گل می‌دهد و آن‌هایی که گل‌های سفید دارند، در شب گل می‌دهند. گیاه وریزیا شامل برگ‌های سبز تیره با لکه‌ای عرضی ارغوانی تیره است. گل‌های این گیاه شمشیر مانند است و در اواخر تابستان ظاهر می‌شوند.

دما: بهترین دما برای گل وریزیا دمای ۱۵ الی ۳۰ درجه است و در صورت گرم بودن زیادی حتما گیاه را آبپاشی کنید. در نظر داشته باشید که دمای شب ۲ الی ۳ درجه پایین‌تر از دمای روز باشد. اگر برگ‌ها خشک، چروک و لوله شده یعنی هوا سرد و گیاه تشنه است، گیاه را به محل گرمتری منتقل کرده و آبیاری کنید و اگر برگ‌ها چروک خورده و قهوه‌ای می‌شوند یعنی هوای محیط خیلی گرم است، گیاه را به محل خنک تری ببرید، غبار پاشی را فراموش نکنید.

آبیاری: به طور میانگین هفته‌ای ۲ بار آبیاری برای رشد گل وریزیا کافی است و حتما حفره‌ میانی گل را همیشه پر از آب نگه دارید. اگر گیاه از قاعده‌ برگ‌ها شروع به پوسیده شدن نموده و برگ‌ها میریزند یعنی آبیاری زیاده از حد صورت گرفته است. اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید. در زمستان هفته‌ای یکبار و در تابستان هفته‌ای دو بار آبیاری کافی است.

رطوبت: این گیاه، گیاهی استوایی است پس هوای مرطوب را دوست خواهد داشت برای تامین رطوبت می‌توانید آن‌ها را با دسته‌ای از گیاهان دیگر در یک جا قرار دهید یا آب بدون کلر روی برگ‌ها اسپری کنید و یا زیر گلدانی وریزیا را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود. با این روش بدون اینکه هر روز نیاز به غبار پاشی باشد رطوبت مورد نیاز گیاه‌تان تامین می‌شود.

از دست ندید!  ردپای کارمندان سازمان بازرسی در پرونده فساد کلان اقتصادی/ ضبط وثیقه داماد متواری وزیر سابق

نور: در جنگل‌های آمریکای جنوبی مثلا آمازون پوشش گیاهی بسیار فشرده و به صورت سایه آفتاب است؛ بنابر این نور کمتری به این گل‌ها می‌رسد پس در نتیجه برای اتاق‌های سایه آفتاب و سایه بسیار مناسب است در ضمن نسبت به بقیه آناناسی‌ها به سایه مقاوم‌تر است. در صورت روشن‌تر بودن مراقب اشعه مستقیم آفتاب باشید تا برگ‌ها نسوزد.

خاک: در جنگل به دلیل آب و رطوبت زیاد و نور کمتر، تجزیه‌ی مواد به کندی صورت میگیرد و خاک به اصطلاح آلی است تا معدنی، در منزل یا گلخانه میتوان از خاک‌های آلی مثل پیت ماس و ترکیت ان با پرلیت به صورت نصف نصف استفاده کرد تا آب را به راحتی رد بدهد البته این گل را در خاک ارکیده یا خزه هم میتوان کاشت تا در تنه‌ی درخت یا درز دیوار‌ها قرار داد.

کود: باید ماهی یکبار با نصف مقدار توصیه شده آن هم با کود‌های مایع تغذیه شود. این حفره‌ وسط گل خیلی مهم است و هم میتوان کود را روی خاک ریخت، ولی ریختن داخل حفره بهتر است.

تعویض: این گیاه پس از بزرگ شدن دیگر نیازی به تعویض گلدلن ندارند و فقط بچه‌های آن‌ها را جهت مستقل شدن و تشکیل خانواده جدا کرده و به گلدانی دیگر منتقل کنید.

بیشتر بخوانید

منبع: yjc.ir

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

دکمه بازگشت به بالا