علمی

شناسایی دانش‌آموزان دارای اضافه وزن در مدارس

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش مطرح کرد؛

شناسایی دانش‌آموزان دارای اضافه وزن در مدارس

به گزارش حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی مجله خبری ایرناج، مهرزاد حمیدی، معاون تربیت بدنی و سلامت در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو، با بیان اینکه با توجه به ادامه گسترش شیوع ویروس کرونا در کشور این امکان به مانند قبل وجود ندارد که دانش آموزان بتوانند به صورت حضوری از امکانات ورزشی وزارت آموزش و پرورش استفاده کنند، بیان کرد: در همین راستا تلاش کرده ایم که خلا فعالیت حرکتی دانش آموزان را از طریق آموزش‌های مجازی و ارتباطی که با دانش‌آموزان و والدین آن‌ها برقرار می‌کنیم، برطرف کنیم.

او با بیان اینکه اکنون در شبکه شاد ۴ کانال در خصوص تربیت بدنی فعالیت می‌کند، ادامه داد: یکی از این کانال‌ها، کانال «تربیت بدنی و سلامت» است.

معاون تربیت بدنی و سلامت با بیان اینکه کانال «کانون‌های ورزشی» نیز یکی دیگر از این کانال‌ها است، گفت: در این کانال تلاش شده است که رشته‌هایی چون والیبال، فوتبال، هندبال، تنیس روی میز، بدمینتون و حرکات اصلاحی را به دانش آموزان آموزش دهیم و در همین راستا استان‌ها از طریق بهترین مربیان ورزشی خود فیلم‌های کوتاهی در مورد آموزش تکنیک‌های فعالیت‌های ورزشی ذکرشده تهیه کرده‌اند تا دانش آموزان بتوانند از طریق این فیلم‌های کوتاه آموزش‌های لازم را دریافت کنند.

او با بیان اینکه آموزش‌ها در این کانال به سه دسته آموزش مبتدی، نیمه پیشرفته و پیشرفته تقسیم شده است، ادامه داد: همچنین به دانش آموزان یاد داده‌ایم که چگونه از وسایل داخل منزل برای انجام این تکنیک‌های آموزشی استفاده کنند.

از دست ندید!  مضرات و فواید درمانی زردچوبه را بشناسید

حمیدی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۸۰۰ هزار نفر عضو کانال تربیت بدنی و سلامت، شبکه شاد هستند، گفت: همچنین در این شبکه، باشگاه بدنسازی به منظور آموزش حرکات قدرتی، سرعتی و استقامت عضلات ایجاد شده و دانش آموزان می‌توانند در منزل این تمرین‌ها را انجام دهند.

بیش از ۲۱ درصد دانش‌آموزان چاق هستند

این مقام مسئول آموزش و پرورش همچنین با بیان اینکه کانال «تغذیه سالم، وزن سالم» نیز در شبکه شاد ایجاد شده است، افزود: ما درصدد هستیم که در سال آینده تحصیلی ۱۴ میلیون دانش آموز را غربالگری کنیم تا تعداد دانش آموزانی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند، مشخص شود و در این زمینه به مدارس و همچنین والدین آگاهی‌های بیشتری ارائه دهیم.

حمیدی با بیان اینکه حدود ۲۱/۲ دانش آموزان چاق هستند و احتمالاً در ایام تعطیلی مدارس این آمار افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: به صورت میانگین حدود ۱۰ درصد از نو دانش آموزان نیز اضافه وزن دارند.

او در پایان گفت: اگر مدارس در سال آینده تحصیلی در مناطق قرمز تشکیل نشوند دانش آموزان با کمک خانواده‌های خود می‌توانند از طریق اپلیکیشن‌هایی که در شبکه شاد بارگذاری می‌شود وزن خود را کنترل کنند و به انجام فعالیت‌های ورزشی بپردازند.


بیشتر بخوانید


منبع: yjc.ir

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن