اجتماعی

ماده مخدر کریستال را بیشتر بشناسید!

سی گل باراس روانشناس و درمانگر اعتیاد در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی مجله خبری ایرناج،گفت: کریستال یا همان دى متامفتامین هیدروکلرید که به اسامى «مت»، «تینا» نیز شناخته می‌شود، یک ماده اعتیاد آور و مخدری محرک به شکل ترکیبى و مصنوعى است. کریستال به شکل بزرگ و شفاف و مانند کریستال هاى واقعى و به رنگ هاى صورتى، آبى و سبز در بازار یافت مى شود.

او با اشاره به اینکه تصور یکی بودن شیشه و کریستال کاملا اشتباه است و ماهیت این دو ماده تفاوت زیادی با هم دارد، گفت: کریستال در اصل یک ماده مخدر صنعتی است که از مشتقات هروئین و تریاک به دست می‌آید و شکل ظاهری آن مانند آرد نخود یا پودری مانند خرده شیشه است، اما شیشه که نام علمی آن دی مت آمفتامین هیدروکلراید است در حالتی که خرد نشده و شکل ظاهری خود را از دست نداده باشد به شکل قطعه‌های بلور است که هر چقدر این بلور‌ها بزرگتر باشند خلوص این مواد بیشتر خواهد بود.

باراس درباره نحوه استفاده و خطرات این مخدر گفت: معتادان به این مخدر، با استفاده از یک لوله شیشه‌ای کریستال را دود می‌کنند، البته این ماده مخدر قابلیت بلعیدن ویا استنشاق و تزریق به درون رگ را نیز دارد، باید توجه داشت که استفاده از این مخدر به هر شکلی خطرناک است و می‌تواند به بدن شما آسیب برساند و باعث مشکلات روان‌شناختی جدی شود.

این روانشناس درباره عوارض مصرف این مخدر گفت: خشکى دهان، افزایش سرعت تنفس، سردردهاى طاقت فرسا، حالت تهوع، تعرق بیش از اندازه بدن، سرگیجه، بالارفتن فشارخون، بالارفتن حرارت بدن، تپش قلب، خشکى، سوزش و ترک لب ها، بزرگ شدن مردمک چشم، سیاهى رفتن چشم، لرزش دست‌ها و انگشتان از جمله تاثیرات فیزیکى ناشى از استعمال کریستال است.

از دست ندید!  ۱۵ سال حبس و تبعید برای پرونده سکه ثامن

او ادامه داد:البته استعمال این ماده مخدر روى رفتار شخص نیز تاثیراتی زیادی دارد از جمله: بیخوابى شدید، حمله هاى ناگهانى هراس و اضطراب پارانویا همراه با توهم، نشاط و دلخوشى بیش از حد، افزایش حرکت هاى فیزیکى، ناآرامى، اضطراب و دلواپسى، پرخاشگرى، خشونت و رفتار‌های خصمانه، پرحرفی، تکرار حرف‌ها و کارهاى ساده، تغییر ناگهانى در رفتار و گفتار و اختلال در درک، اختلال و بى نظمى در وظایف کلیه و ریه، بى اشتهایى و در نتیجه سوء تغذیه و کم وزنى مفرط است.

این روانشناس در پایان گفت:اعتیاد به کریستال یکی از سخت‌ترین اعتیاد‌های مخدری قابل‌درمان است وفرد معتاد باید حتما در اسرع وقت به یک مشاور مراجعه کند و از خود درمانی بپرهیزد.منبع: yjc.ir

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 6 =

دکمه بازگشت به بالا