علمی

نتیجه موفقیت‌آمیز تست مدل‌های حیوانی واکسن ایرانی کرونا

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی مجله خبری ایرناج، نمکی، وزیر بهداشت در مراسم افتتاح  نمایشگاه بین المللی صنعت دارویی فارمکس غرب آسیا ۲۰۲۰ که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: ایران علی رغم فشار‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه توانست با ۶۰۰ میلیون یورو، معادل ۲۰ درصد ارز مصرفی سال ۹۸ را با افتخار به پایان برساند.

او افزود: با وجود اینکه ما سال گذشته گرفتار سیلاب و همه گیری آنفلوانزا بودیم؛ از ۳ میلیون زائر ایرانی پذیرایی کردیم.

نمکی تصریح کرد: به همت همکارانم در صنعت داروسازی توانستیم با ۲۰ درصد ارزبری و افزایش تولید داخل و ممنوع کردن محصولاتی که برای لگدمال کردن تولید داخل وارد می‌شود، سال را به نحوی سپری کنیم که یک بیمار سرگردان داروخانه‌ها نشود.

تولید مواد اولیه دارویی، حلقه‌ مفقوده صنعت داروسازی

وزیر بهداشت بیان کرد: یکی از حلقه‌های مفقوده صنعت داروسازی تولید مواد اولیه دارویی بود. در گذشته مقاومت‌هایی در برابر تولید ماده اولیه دارویی و حد واسط‌ها داشتیم البته برخی مقاومت‌ها درست بود چرا که تولید به درستی صورت نمی‌گرفت، اما آن زمان ما باور داشتیم که می‌توانیم. 

او گفت: ما توانستیم سال گذشته حداقل ۲۰ درصد کاهش ارز برای واردات دارو داشته باشیم و شاهد افزایش ۳۰ درصدی ظرفیت تولید دارو در کشور بودیم.

وزیر بهداشت یادآوری کرد: کووید ۱۹ اگرچه بلا بود، اما درس‌های بزرگی به دنیا آموخت و درس نخست این بود که دریافتیم ما علی رغم آگاهی به بسیاری از مسائل اقتصادی ناآگاه هستیم. دومین درس کووید-۱۹ به دنیا آن بود که عده‌ای علی‌رغم اعلام قابلیت‌ها و بضاعت‌ها آنگونه که می‌گویند قدرتمند و دارای بضاعت نیستند و نشان داد کشورهایی مثل ایران در اوج تحریم  می‌توانند در این اقیانوس شنا کنند؛ به طوری که در طی کمتر از ۶۰ روز و به همت تولیدکنندگان داخلی، از واردکننده به تولیدکننده و بعد هم به صادر کننده مایحتاج مدیریت کووید۱۹ بدل شدیم و این از افتخارات ملی است.

از دست ندید!  پرداخت مطالبات و معوقات کارکنان سلامت/ برقراری فوق العاده‌های خدمات شغلی

نمکی تاکید کرد: با تکیه بر دانش بومی و تجربیات جهانی در ساخت واکسن کووید۱۹ گام های خوبی برداشته‌ایم. اغلب تست‌های مدل‌های حیوانی پاس شده و در آینده بسیار نزدیک برای کلینیکال ترایال (مطالعات بالینی) این واکسن در انسان وارد عمل خواهیم شد.

حمایت از تولید کننده داخلی، سرمایه‌گذاری برای آینده

وزیر بهداشت یادآوری کرد: حمایت از تولیدکننده داخل گرچه ممکن است در اوایل هزینه‌بر باشد، اما در دراز مدت سرمایه‌گذاری بزرگ ملی است. امروز شاهد یک تحول بنیادی در مواد اولیه دارویی کشور هستیم و به عنوان یکی از بزرگان تولید این مواد در منطقه شده‌ایم.

او در پایان گفت: ایران در آینده بسیار نزدیک به یکی از صادرکنندگان بزرگ مواد اولیه دارویی به همه دنیا با ارزان‌ترین قیمت و بهترین کیفیت مورد وثوق تولیدکنندگان جهانی بدل می‌شود.

انتهاتی پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

دکمه بازگشت به بالا