تبلیغات متنی

معرفی کامل گل لیلیوم

معرفی کامل گل لیلیوم؛ معروف ترین گلی که همیشه باید باشد!!!

در هنگام خرید گل لیلیوم حتما و حتما نام این گل را بارها شنیده اید. اگر بخواهیم در جملاتی کوتاه به شرح گل لیلیوم برایتان بپردازیم باید بگوییم زیبایی، اصالت، ظرافت و شایستگی جز ویژگی های اصلی ظاهری این گل می باشند. کافیست در تزئینات گل دلخواه تان، اعم از سفارش باکس گل، سبد گل، تاج گل و غیره چند شاخه گل لیلیوم به کار ببرید تا متوجه شوید که تا چه اندازه زیبایی گل شما را چندین برابر می کند و خرید گل تان را چشمگیرتر به نظر می آورد.

استفاده از گل لیلیوم تاثیر عمده ای در قیمت تاج گل ترحیم و یا تبریک میگذارد. گل لیلیوم با توجه به زیبایی، محبوبت، اندازه، عطر و دیگر ویژگی های آن از گل هایی مثل میخک و داوودی گران تر است. اما ارزشش را دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این گل با ما همراه باشید.

تاریخچه و مشخصات گیاه سوسن

اکنون نزدیک به پنج هزار سال از کاشت لیلیوم (گل سوسن) می گذرد و زیبایی این گل غیر قابل انکار است. لیلیوم گلی است با گستردگی فراوان و بیشتر در منطقه معتدل شمالی و با تنوع بیش از ۱۰۰ گونه وجود دارد و گونه های هیبرید آن تنوع بیشتری دارند. لیلیوم ها دارای پیاز نسبتا بزرگی هستند. پیاز گیاه دارای فلس های زیادی است و غلاف ندارد، ساقه آن برگدار است و در یک خوشه انتهایی دارای گل های بسیاری است. کاسبرگها آزادند و در انتها دارای شیارهای شهدی هستند.

چرا به گل لیلیوم، سوسن هم گفته میشود؟

گل لیلیوم را در زبان فارسی و در فرهنگ ما به نام سوسن نیز می شناسند. دلیل این نام گذاری شاید بخاطر شباهت ظاهری این گل با گل معروف سوسن چلچراغ باشد. گیاهی که از نظر رنگی تنوع بسیاری داشته و مانند چلچراغ حالتی آویزان از ساقه دارد.

این گل دارای برگ هایی به شکل زنگوله و یا فنجان می باشد و گلبرگ های آن به شکل وارونه بوده و یا به شکل قیف هستند. همچنین این گل به رنگ های مختلف سفید، زرد، نارنجی و قرمز وجود دارد که بسیار مورد پسند عموم قرار گرفته اند.

سوسن چلچراغ چیست؟

اکنون نزدیک به پنج هزار سال از کاشت لیلیوم (گل سوسن) می گذرد و زیبایی این گل غیر قابل انکار است. لیلیوم گلی است با گستردگی فراوان و بیشتر در منطقه معتدل شمالی و با تنوع بیش از ۱۰۰ گونه وجود دارد و گونه های هیبرید آن تنوع بیشتری دارند. لیلیوم ها دارای پیاز نسبتا بزرگی هستند. پیاز گیاه دارای فلس های زیادی است و غلاف ندارد، ساقه آن برگدار است و در یک خوشه انتهایی دارای گل های بسیاری است. کاسبرگها آزادند و در انتها دارای شیارهای شهدی هستند.

معرفی ۶ ویژگی گل لیلیوم

۱) جنس لیلیوم ۸۰ گونه دارد که به طور وسیعی در مناطق معتدل نیمکره شمالی گسترش دارد، اما در ایران فقط یک گونه از آن موجود است. بسیاری از گونه های لیلیوم بویژه نوع چینی و ژاپنی آن و هیبرید آن از گیاهان معمول در باغ ها هستند.

۲) ارتفاع آن ۱۵۰ – ۵۰ سانتیمتر است. ساقه بلند ونازک و برگدار و سبز است. برگها کوتاه و راست بوده و در طول ساقه قرار گرفته اند و برگهای قاعده ای هم دیده می شود. بدون دمبرگ و گوشوارک هستند. برجستگی هایی زیر برگ دیده می شودو لبه برگ ها پرز دارد.

۳) گل ها درشت و منفرد و واقع در یک خوشه انتهایی  (گل آذین خوشه) ۱۰-۴ گل حداکثر ۱۵ گل می دهد.

۴) رنگ سفید یا متمایل به زرد دارد. دمگل ۱۳ سانتیمتر است و جام آن ۶ قسمتی است. قطعات گلپوش آزاد با شیارهای نوشگاهی دراز واقع در قاعده آنها است. اندام شهدساز در گل سبز رنگ و عطردار است.

۵) تخمدان تحتانی و یک مادگی دارد. کلاله سه قسمتی و سبز رنگ است. خامه بلندتر از بساک است. اندام نرو ماده روی یک پایه هستند. ۶ پرچم دارد و دانه گرده قرمز مایل به زرد است.

۶) دانه تک لپه است در خانواده لیلیاسه همه تک لپه هستند. فلسها همان برگها و صفحه تحتانی ساقه تغییر شکل یافته است (ریشه های طبیعی)

گل سوسن نماد چیست؟

سوسن در ادبیات ما نمادی از هزار و یک رمز و راز است. شاید همه آنچه در ادبیات در مورد سوسن گفته شده است و با سرشت اکولوژیک گیاهان نیز ناهمسو باشد، در اینجا قابل بیان نباشد؛ ولی چه نیازی به بیان زیبایی و شکوه آن است زیرا خود توصیف گر همه گفته ها و ناگفته هاست و رویشگاه آن در قریه داماش در بخش عمارلو از توابع رودبار قرار دارد. که در ۴۴ و ۳۶ درجه عرض شمالی و ۴۸ و ۴۹ درجه طول شرقی در ارتفاع ۲۰۰۰ متر از سطح از دریا واقع شده است.

ساختار گل لیلیوم

ریشه: ریشه ها از نوع دائمی است که این ریشه ها کار پیاز را تکمیل می کنند به طوری که قطع آنها باعث بروز حوادث ناگواری برای گیاه می شود  (تمام لیلیوم ها)

ارتفاع: ارتفاع این گیاه در حدود ۵۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر است و دارای ساقه بلند و نازک است که در اثر وزش باد به زمین می افتد. ساقه برگدار و سبز رنگ است.

برگ: برگ ها کوتاه و راست بوده و در طول ساقه قرار گرفته اند این گیاه دارای برگهای قائدهای هم است. برگ بدون دمبرگ و گوشوارک است و حاشیه برگ ساده است. برگ پراکنده و نوک تیز و نیزهای مانند است. برگهای قسمت پایین ساده تر از قسمت بالایی هستند. طول ۱۰-۱۴ و در پهنا ۱-۲ سانتیمتر هستند.

آوند: در سطح زیرین برگها بر جستگی دیده می شود سلول های برگ پارانشیم نردبانی با آوندهای چوبی مارپیچ شده است و لبه برگها پرز دارد. دارای گلهای درشت و منفرد واقع در یک خوشه انتهایی (گل آذین خوشه ای است که معمولا ۴ تا ۱۰ گل حداکثر ۱۵ گل می دهد.

رنگ: رنگ گل هایش سفیدرنگ یا متمایل به زرد است. گل دارای سلول های پارانشیم با دیواره نازک و آوندهای مارپیچ و نردبان مانند است. (گل لیلیوم سفید)

اندازه دمگل: ۱۳ سانتیمتر دارد.

جام: آن از شش قسمت تشکیل شده است.

گلپوش: قطعات گلپوش آزاد با شیارهای نوشگاه دراز واقع در قاعده آنها است. در عرض ۵-۶ سانتیمتر و در در ازای ۷ – ۵ / ۸ سانتیمتر و در پهنا ۵ / ۱- ۸ / ۱ سانتیمتر است و در لبه ها قهوه ای تیره و نیزهای است.

اندام شهدساز: در گل سبز رنگ و عطردار است. در گل چلچراغ اندام نر و ماده روی یک پایه قرار دارد. دارای شش پرچم و دانه گرده قرمز مایل به زرد روشن است. تخمدان تحتانی است و یک مادگی دارد.

گل سوسن یا لیلیوم کجا رشد میکند؟

وسعت رویشگاه این گونه بی همتا ۵۷۰۰ متر مربع است. گستره رویشی این گونه در اشکوب پایین جنگل های باز راش می روید. در رویشگاه این گونه می توان انواع درختان بارز اجتماعات هیرکانی تخریب شده را مشاهده نمود، ولیک، ازگیل، گردو و نسترن خودرو از جمله این گونه ها هستند. کفپوش جنگل از گونه هایی مانند آقطی، سرخس، آلاله، پنیرک، توت فرنگی، مرغ و شبدر پوشیده شده است، با این همه سوسن چلچراغ زیبایی و چیرگی خود را در این مجموعه به رخ می کشد.

این گیاه معمولا مناطق معتدله و کوهستانی را ترجیع می دهد و در ممالک گرم در کوهستان ها می روید و معمولا در ارتفاع ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰ متری از سطح دریا یافت مشود.

لیلیوم ابتدا در بخش کوچکی از النگران جمهوری آذربایجان یافت شد و سپس در سال ۱۳۵۴ گیاه شناسی به نام لدربوری در روستای داماش این گیاه را شناسایی کرد.

در طبیعت معمولا در نقاط شیبدار که آب زیر زمینی آن در حرکت است، می رویند. البته گیاهی است که در جنگل در زیر درختان برگریز نیز می روید. در قسمت بعد در مورد پیاز سوسن و مراحل رشد آن بحث خواهیم کرد.

خواص دارویی گل سوسن

۱) از جوشانده پیاز سوسن در شیر یا در آب برای رفع استسقا (جمع شدن مایعات در حفره‌های بدن که از علائم بیماری قلبی یا کبدی است) استفاده می شود.

۲) ضماد آن در استعمال خارجی برای التیام زخم ها و التهاب پوست تجویز می شود. گل های آن بادشکن است و برای قوی کردن عضلات مژه ها در موارد بیماری آستیگمیا مفید می باشد.

۳) از پیاز گل سوسن در مواردی مانند دفع اخلاط، آب آوردن انساج، استسقا، التهاب، آبسه، سرمازدگی و بیماری های پوستی استفاده میگردد.

۴) گلهای گونه سوسن سفید که معطر است، ضد اسپاسم و ضد تشنج میباشد.

۵) از اسانس آن برای ساختن عطرهای قوی و تند شرقی استفاده می شود. گرده تلقیح گل بعنوان ضد صرع کاربرد دارد.

در مصرف گیاهان دارویی باید دقت شود و با مشورت پزشک متخصص، مصرف گردد.

طرز نگهداری گل لیلیوم در آپارتمان

بعد از خرید گل و گیاه آپارتمانی، این گل نیاز به مراقبت و نگهداری خاصی ندارد و به راحتی می توان در فضای باز و هوای آزاد و یا در منزل نگهداری نمود. همچنین این گیاه دارای پیاز بسیار مقاومی در برابر سرما و یخبندان می باشد. اما نیاز به مراقبت هایی دارد که باعث جلوگیری از پزمردن و خراب شدن این گیاه می شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 20 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن